Ihave1dog Ihave1dog
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jeff sells a pack of 36 pencils for $3.25. Betsy sells a pack of 12 pencils for $1.50. Which is the better buy?

Respuesta :

davidwang2586
davidwang2586 davidwang2586
  • 14-01-2021

Answer:

Jeff is the better buy

Step-by-step explanation:

3.25/36=0.090277777

1.50/12=0.125

Answer Link

Otras preguntas

Early humans living during the stone edge age mostly likely
Why is sleep vital? All answers are correct. It gives your brain an opportunity to remove waste products that are created when cells fire. It gives your brain a
Match each task with the features necessary to complete the task
QUESTION 2 According to Bradford, what specifically does Morton do to betray Captain Wollaston in the captain's absence?
Determine the largest integer value of x in the solution of the following inequality. -5X - 9 > 13​
Overnight, the temperature in Mayville was – 4°F. But by the following afternoon, the temperature had risen 11°F. What was the temperature in Mayville that afte
Which of the following could not easily cross the plasma membrane? A. Water B. Carbon dioxide C. Oxygen D. All of the above could easily cross the plasma membra
With increased trade, Chinese discoveries, such as, steel, the compass, and ______, made their way to Europe. A. tea B. gunpowder C. porcelain D. silk
This macromolecule is a source of short-term energy.
If m=2 and n=4 Then what m+m?