artucal524
artucal524 artucal524
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =[tex]\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ }[/tex] ⠀

Answer Link

Otras preguntas

List two advantages and two disadvantages of a having a selective permeable membrane. Pls help
A bullet seized from a crime scene has a composition of lead 11.6 g, tin 0.5 g, and antimony 0.4 g. What is the percentage of lead in the bullet? Express your a
6 grade math pls help and do step by step
Use suitable identity to find the product of (7 – 2y) (7 +2y).
just need to know the fraction
What is the measurement of angle A, side b, and side a
III - Change into Active Voice:-1. Are films liked by her?2. Novels are not written by me.3. Is this book liked by you?4. All the designs are being made by the
(3x - 1) (2x + 9 ) what is x
Find the equation of the line shown.
Frank's school is going on a field trip to the amusement park. The cost of the trip is $15 per student plus an additional $50 for parking the school bus. What e