RurlMonsterman RurlMonsterman
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The price of 6 slices of pizza and 4 drinks is $37. The price of 4 slices of pizza and 6 drinks is $33. How much does one drink cost?

Respuesta :

stalecrackers stalecrackers
  • 13-01-2021
One drink cost $2.50
Answer Link

Otras preguntas

What is 26/48 simplest form
the area of a triangle is 1,440cm2. the base of the triangle is 5 times the height what is the height of the triangle
Crystal earns $5.50 per hours mowing lawns. Write a rule to describe how the amout of money m earned is a function of the number of hours h spent mowing lawns.
What is the MAXIMUM amount you should be spending on housing in a situation where your GROSS INCOME is $2000 per month? 1. For rent and all expenses related to
When water freezes, it’s volume
What is the result of 4/ 1/2
steve was out one day on the track running laps. each lap is 400 meters long and 4 laps = 1600 meters. steve knows he can run 2.5m/s. since he is training for a
Nick and his cousin Sarah have the same birthday but Nick is 4 years older than cigarettes the variables that represents next age and Y represents ears age whic
please help...!!!!!!!
What does 3.5 repeated equal to in fractions