holcombc2618 holcombc2618
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells burritos for $8.00 each. To buy supplies, the restaurant pays $1.50 for the meat and $1.00 for the other ingredients in each burrito.

How much is one burrito?

Respuesta :

mahkiguarnieri
mahkiguarnieri mahkiguarnieri
  • 13-01-2021

Answer:

$8.00 (read desciption)

Step-by-step explanation:

Is this a trick question?

If you were looking for the profit, then it would be $5.50

Answer Link

Otras preguntas

Compare 7∕8 with 14∕16 using ( <, >, =). A. 7∕8 < 14∕16 B. 7∕8 > 14∕16 C. 7∕8 = 14∕16
The most important reason to properly wash and sanitize a cutting. Board is to
To discover the theme in a poem or work of fiction, you must first find the _____
What is the ability to bounce back from setbacks or disappointments?
what happened when bob ewell saw tom and mayella? in to kill a mocking bird
what is the dominant climate of Mexico? What are its main physical features?
1.34 milligrams is the same as how many kg
number between 55 and 101 that is a multiple of 4 8 and 16
The product of two numbers is 1856. The sum is ninety. What is the difference of these two numbers? a. 30 b. 28 c. 26 d. 24
The Mongols made trade and travel safe during the _____