24rhunter 24rhunter
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Keisha bought 11 pounds of rice for $5.
How many dollars did she pay per pound of rice?
dollars per pound

Respuesta :

Luar Luar
  • 14-01-2021

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11 pounds of rice for $5.

Divide the $5 by 11.

11 divided by 11 is 1.

So 1 pound of rice is $2.20.

(PS i might be wrong, SO SORRY IF I AM)

Answer Link

Otras preguntas

a number is k units to the left of 0 on the number line. describe the location of its opposite.
how do solve 21s=3 ?
What number is 10,000 less than 337,676?
1/4(12x+16)=10-3(x-2) anyone?
900 is 1/10 of what?
5000 is 1/10 of what
Death Valley has an elevation if -282 feet relative to sea level. Explain how to use absolute value to describe the elevation of Death Valley as a positive inte
do u guys know the answer for 4/5b=16
why is the use of the inquiry process a practical way to approach science HELP
5.4 5.400 less greater