jahamilton4981 jahamilton4981
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost? An expression is . The cost is $ .

Respuesta :

ayfat23
ayfat23 ayfat23
  • 13-01-2021

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

✓An expression for this can be written as

f(n) = 20(n)

Where n= number of weeks of the lesson.

✓Then the cost for 6 weeks of lessons will be f(6)

f(6) = 20(6)

=$120

Hence, The cost is $120

Answer Link

Otras preguntas

1/10 times 10 eqauls
what continent is 40 degrees north and 20 degrees east
a car travels at 65 mph. it travels 3/5 write this fraction into a decimal
Solve by addition 5x-2y=3 2x+7y=9
how can you solve equation with squares and cube
who gave colonists in pennsylvania the right to elect representatives to the legislative assembly
work in tobacco fields was done by which two groups? artisans indentured servants proprietors serfs slaves
If a = 8, b = 0.4, and c = 0.2, then 2abc =
a native, caribbean culture existed in puerto rico before the arrival of columbus. true or false.
Katherine is 35, which is 5 years less than twice fred's age. how old is fred? if f represents fred's age, which equation would you use to solve this problem?