poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

A bug makes 30 jumps on the surface of the water each minute. What is the frequency of the waves he produces (in Hertz)?
What number is pocahontas in the official disney princess line up?
Crime Scene to the Criminal Court of Justice
poiare spherical shapèd bacteria cells typically found alone.SpiralCocciBaciliStarredQUESTION 32.5 pointsare rod-shaped cells that are found individually or in
Meteors are meteoroids that hit the earth. Is this true or false..? Thank you! :D
5+-4*1/3 Show work pls
Josh has two rectangular prisms. The length of the second prism is 10 times the length of the first prism. The heights and widths of the two prisms are the same
Which of the pairs of values will give the equivalent sale price A. A discount of 20% off of $80 B.A sale of 1/4 off the original of $100 C. A markup of 150%
How does the environment determine where an organism can survive. Explain.
A triangle has an area of 9m2 and a base of 6m. how do I find the height of this triangle?