erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

im seriously in need of help anybody im not joking around please!!!!!
Evaluate the function
MATHHelp me to answer this pls​
What is the solution to the equation below. square root x - 6 = x - 12
3. What appears to be creating the magnetic field being represented here? How can moving the compass around confirm that? Why do you suppose the magnetic field
name the reasons why chemistry is important in industry​
When shylock says antonio is a good man what does he mean? ​
Create a summary outline of what you have read so far outlining five key ideas. Type your response below using the format shown. the story is the false gems
Choose the equation of the line in slope-intercept form. Parallel to the x-axis and has the point (-1,9). A. x = -1 B. y = 9 C. y = -1 D. x = 9
religious ways of solving gender based violence​