rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

What was an affect of the teapot dome scandal? (Apex)
Find the cube root of 2^6*3^6*5^3
When was Jesus Christ born?​
Why does the president want to construct a wall?
Ashley wants to visit the central market after dropping her son off at school. She leaves home and travels 5 miles west to the school. Then she travels 8 miles
A marathon runner ran the first 4 mi in 27.8 min. If she continues running at this pace, how long will it take her to run the entire marathon of 26.2 mi?
Read the following excerpt from Romeo and Juliet. In a well-developed paragraph of four to six sentences, identify the details of this story that reveal informa
Gabe is mapping out important family events. He uses negative numbers to represent time before he was born and positive numbers to represent time after he was b
I need help find which one is common and which is documented.Is it common knowledge, or must it be documented? A.) George Washington was the first president of
PLEASE HELP THANK YOU. Witch sentence contains a verb in the simple past tense ? A- she obeys her father. B-she obeyed her father. C-she has obe