aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Why were the Egyptian kings called pharaohs? Give as many reasons as you can.
A consumer group invests in a national campaign touting the health advantages of eating chicken. Which of the following statements best identifies a potential n
The distance between the cities Chicago and Toronto is 540 miles. A motorcycle's speed is 48 mph. For a car, it takes 2.25 hours less to cover the same distance
In the poem in memoriam what is the speakers motivation for discussing the death of his friend
CH3CI, CF4, HCI, NH3 which would have the lowest boiling point
someone who is a true hero plz answer this for me I need help
Times spent studying by students in the week before final exams follow a normal distribution with standard deviation 8 hours. A random sample of 4 students was
A supernova is the explosion of a A. Medium-sized Star B. Massive star C. Protostar D. Nebula
What is the measure of angle N to the nearest whole degree?
all of the DNA in one cell of an organism