nevaehshaw5555
nevaehshaw5555 nevaehshaw5555
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: 14 pieces of candy for $5.49 or 35 pieces of candy for $12.24?

Respuesta :

kaylee59194
kaylee59194 kaylee59194
  • 04-01-2021

Answer:

I think 35 pieces of candy for $12.24 because If you doubled the 14 pieces by money and you would get 28 pieces of candy for $10.98.

Step-by-step explanation:

35 pieces would be the best answer!

Answer Link

Otras preguntas

What are the pH changes in the stomach before and after taking an antacid tablet?
Which of the following statements about eutrophication is NOT true? (A) It is caused by acid rain. (B) It is caused by the addition of nutrients to a water syst
A water skier is pulled behind a boat by a rope. The rope has a tension of 290 N and is at an angle of 33 degrees. What is the x component of the tension? A. 19
Which phrase indicates the interior flow of thought employed in high-modern literature? a) automatic writing b) confused daze c) total recall d) stream of c
The arrangement of atoms in a water molecule, H₂O, is best described as (A) ring (B) trigonal planar (C) linear (D) trigonal pyramidal (E) bent
An advertisement for a new model of luxury sedan would target ________??1.new drivers2.families 3 businesses 4.professional  adults
A car uses one gallon of gasoline for every 20 miles it travels. If a gallon of gasoline costs $3.98, how much will the gas cost, to the nearest dollar, to trav
What is :(49^x)(7^x^2)=2401^2
3 divided into 99 equals what
Is meiosis mitosis happening twice and why would a teacher explain to their students that it is a correct assumption?