PawsomePandaYT
PawsomePandaYT PawsomePandaYT
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

7 apples cost $8. How many apples can i buy with $8? (Note:You can not buy a portion of an apple, so round down to the nearest whole number!!)

Respuesta :

MrRoboMan
MrRoboMan MrRoboMan
  • 11-12-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

u gave the answer away lol

Answer Link
dwuqiigeig dwuqiigeig
  • 11-12-2020

Answer:

7 apples.

As you stated 7 apples cost 8 dollars. If you have 8 dollar you can purchase the 7 apples. In which 7.00 is already round to 7 you can buy 7 apples with 8 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which one has a greater rate of change -2x+10 or 2
which soil horizon has very little organic matter and accumulates soluble metals and nutrients that are transported from other soil layers?
plsssss help meeeeeee!!
A certain fruit punch requires 2/3 cup of juice concentrate to 3/7 cup of water. to maintain the same taste How many cups of water should be used for each cup o
i have no idea what im doing, please help :,)
Find the values of a and b such that x² - 4x + 9 = (x + a) + b
Please solve the following question.
Simplify the Equation Below Pls answer :( 8x - 7 + 6x + 3
Scenario Three friends are comparing how fast their social media posts have spread with the goal of having the most shares. Their results are shown below. Amber
Intimate or Casual 1. A simple greeting to those you know well2.Text message to a friend3. Dinner out with a friend4.Skyping with a sibling5. Telling your best