Pmarcus306
Pmarcus306 Pmarcus306
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily needs to buy 2.5 pounds of pecans for a pie.If pecans cost 1.50 per pound how much will Emily pay for pecans?

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 11-12-2020

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 2 = 3 And their is .50 left so half of 1 pound is .50 which is 3+50=3.50

If this helped please make me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer of this?
by the 13th century, the___ was the largest land Empire at that point? A.) Roman Empire B.) Monogol Empire C.) Ottoman Empire D.) Byzantine Empire
How did the political borders of the world change during the period of Alexander’s rule?
which of the following comparisons is humorous ? A.) In Barrio Boy, Galarza compares his initial fear of his principle with his love for his teacher. B.) In "C
why was the lewis and clark expedition so significant?
What sentence is the most grammatically correct? Although it had some ideas of democracy, these strictly only applied to white males. Although it had some ideas
I need gelp...Gail read 2/15 of a book on Monday and 3/5 of the book on tuesday.what fraction of the book did read on Monday and tuesday?
Dennis made a scale drawing of his backyard using the scale 1/4 inch =3 feet the rectangular swimming pool was 2 inches long and 1 inch wide the drawing what wa
look at number 17. What did I do wrong?
Finish each sentence using the vocabulary word provided 1.Feebly :The sick dog... 2.Vastness :After our ship left the port...