smart3367 smart3367
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store to gallons of milk cost $7.20 and 5 gallons of milk cost $18 write an equation relates the total cost T to the gallons of milk purchased M

Respuesta :

2936198 2936198
  • 11-12-2020

Answer:

$7.20 + (5 x $18) = T

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What generally happens when the Senate and the House of Representatives pass different versions of the same bill?
Which of these is NOT a product of cellular respiration? A)ATP B)water C)glucose D)carbon dioxide
write two expressions where the solution is 4
Which is bigger 2/4 or 2/6?
Which numbers are greater than 0.6? 0.39 0.07 0.8 0.69 0.17
after the colonist won independence from Britain what was their main concern
Why did the war hawks push for war against Britain?
the sum of the ages of two brothers is 46. The younger brother is 10 more than a third of the older brother's age. How old is the younger brother ?
What kind of energy is the source of the light and heat produced by a burning log? chemical energy kinetic energy gravitational energy electrical energy
What is the answer to X+4x=-2 and show your work