27EspinozaEmily
27EspinozaEmily 27EspinozaEmily
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

5 cupcakes cost $8.75. At this rate, how much would 3 cupcakes cost

Respuesta :

lbullins77
lbullins77 lbullins77
  • 11-12-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

8.75/5=1.75

1.75 x 3=5.25

Answer Link
thomaswagih2005 thomaswagih2005
  • 11-12-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

8.75 devided by 5 is 1.75 so for 1 cupcake it is $1.75. $1.75 X 3= $5.25

Answer Link

Otras preguntas

Scientific endeavor must be driven by the needs of society and not by simple curiosity
True or false multiplying 0.001 is the same as dividing by 1,000?
grandma Jean can make two blankets and three days how many days will it take her to make 14 blankets
which court case represented an important step toward developing a free press in the colonies?
What is -3.75 in the simplest form
What does it mean when a number is out of the parenthesis? Example 3($28+$32)-$10=
Cy has 42 baseball cards and 70 football cards that he wants to group into packages. each package will have the same number of cards. how many packages will cy
3 characteristic of a good math explanation
If two rays share a common endpoint, then they form a line
4y-70=12y+2 Solve????