quinlanspence5 quinlanspence5
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 10 cans of soup for $6. How much would you pay for 35 cans?

Respuesta :

grayflames42
grayflames42 grayflames42
  • 11-12-2020

Answer:

$58.45

Step-by-step explanation:

10/6= 1.67

One can cost $1.67

1.67*35= $58.45

Thirty-five cans cost $58.45

Hope this helps. Have a great day. May it be filled with joy and happiness.

Answer Link

Otras preguntas

Are usually aimed at the general population across the globe. Some sources may have a very specific audience.
In terms of iron: a.infants need significantly more iron, pound for pound, than adults b.infants need significantly less iron, pound for pound, than adults c.ir
Which factor would encourage people to take advantage over available health care?
Structuralism: a. was based on the idea that even our most complex conscious experiences could be broken down into basic mental "structures" of sensations and f
Listening to music on your headphones converts what energy to what energy
Is an example of a primary reinforcer, whereas ________ is an example of a secondary reinforcer. a cupcake; a certificate of achievement given to a student?
A direct democracy is not practical in this country because
how do you simplify (7 + 6w)6 what are the steps
An average American consumes nearly 1000 mg more than recommended of this substance, which is linked to high blood pressure, heart attack, and stroke
As part of an assignment for his introduction to psychology class, gilbert has to read a journal article, summarize it, and compare it to what is reported in hi