Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Click the picture to see the question.
Point K is the midpoint of JL. If JK=7x+4 and KL=12x−21, what is the length of JL?
The marching band has 70 members. The band marches in equal rows of 10 members each. How many rows does the band make? 70 ÷ ___ = 10 A)8 × 10 = 70 B)6 × 10 = 70
In what year did Great Britain bring an end to the slave trade?
The issue of poaching continues to be a problem in Africa, long after many people believed it has been a problem that was solved true or false?
how much heat is lost when 640g piece of copper cools from 375C,to 26C (the specific heat of copper is 0.09cal/gxC)
12) PLEASE HELP WITH QUESTION, MARKING BRAINLIEST + POINTS GIVEN
What means the opposite of todo a. mucho c. otro b. nada d. eso
Amelia needs to exercise for three hours a week to get her sports award. If she wants to exercise 30 minutes each day, how many days will she need to exercise p
What is the equation of a vertical line through the point (-5,-2)? EQUATION:_______________ What is the slope of a vertical line? SLOPE:____