bjcoolkid07
bjcoolkid07 bjcoolkid07
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

How many packages of gum can you buy with $18 if one package cost $2?

Which equation best represents this word problem?

Group of answer choices

18 x 2 = p

p - 18 = 2

p + 2 = 18

2p = 18

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer:

2p = 18

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An object is released from rest on a planet that has no atmosphere. The object falls freely for 2.31 m in the first second. What is the magnitude of the acceler
What map reading as a topic
Rotator cuff tears are caused by many years ? of muscles/tendons.
Plz plz plz help I don’t get this
Milton has been having considerable trouble with his short-term memory. his family has noticed a number of mistakes milton has been making (e.g., leaving doors
Is number 3 correct and please explain ?
The focusing of mental resources on select information is called _____.
the focusing of mental resources on select information is called _____.
What do you think about Eminem's new album release Kamikaze?
Why does the mass number equal the total number of protons and neutrons? and what is mass number of atoms expressed in the Periodic table?
I need helppp pls!!!!!!!!!!!