jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

Figure P is the result of a transformation on Figure O Which transformation would accomplish this?
calculate the rate of photosynthesis when the lamp was 50 mm from the pond plant. Write your answer in the table.
Ali says,l am going to be a farm er when I leave the school begin Ali siad that​
rahasia nabi muhammad saw.dalam dakwahnya dapat dilihat dari dua faktor yaitu internal.manakag yang paling dominan di antara dua faktor itu
Describe the relationship president nixon had with Congress during the president's years in office.
what was mr ogier ghiselin de busbecq perspective about the janissaries? was it positive or negative?
Pls help ASAP the question is in the picture
Please help 90pts! :D Find the product of 6b(2 over 3b). 20 over 3b 4b 23 over 3 b2 4b2
18 is 40% of what number? Group of answer choices 7.2 40 18 45 thx!
in what part of united states are the appalachian mountains located