caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

The table shows a proportional relationship between the number of meals and the cans of food used to prepare the meals. What is the constant of proportionality
How do you find the central idea?
Kyle made a down payment of $850 towards his car loan. He will be paying $415 every month for 24 months. What will the car cost Kyle in total? $9,960
Perry observes the opposite, parralle walls of a room. In how many lines do the planes containing walls intersects
If a narrator offers judgments about a character in a story without also offering supporting characterization, this is an indication that the narrator may be __
What invention increased crop yields and made soil more porous?
Fellow citizens, pardon me, and allow me to ask, why am I called upon to speak here today? What have I or those I represent to do with your national independenc
The empirical formula for a compound is CH2. Its molar mass is 140.1 g/mol. What is its molecular formula?
The Enlightenment idea of separation of powers included which branches of government?
You are given the following function: f(x)=5•2x+10 Which statement best describes the graph of the function? A. The y-intercept of the graph is at 15. B.