abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

what is the equation of a line with a slope of 7 and a point (1,8) on the line? express the equation in the form of y=mx+b, where m is the slope and b is the y-
Beth uses the equation T = (3m + 10) to calculate the time (T) in minutes it takes her pet mouse to run through a maze that is m meters long. How long will i
what is the simplified form of x/4-y/3 over x/3+y/4
what's the square root of 170
In Florida, who performs a risk assessment to determine whether a juvenile should be detained prior to the court hearing? The arresting officer A juvenile pro
How do I find The measure of ML
Larceny is easier to detect than skimming because: a. larcenies can take place in any circumstance in which an employee has access to cash. b. larceny involves
Greg weighed 140 pounds. On his diet he lost 15 pounds. What was the percent of decrease in Greg’s weight?
Julio: Chicas, estas fotos son muy buenas. _______________ muchas que son mejores que mis fotos. Susana, tus fotos especialmente son las mejores.
Which word set completes the analogy? core : apple ::