ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

find the slope of the following equations y=-5/6x+11 5x + 4y = 80 y - 7 = 4/5(x+10) 2.718x - 2.718y=11 y-7=5/13(x-11) y-1.618=5/13(x+1.414)
why are Jupiter, Saturn, Uranus, and Neptune less dense than the inner planets?
What is the molar mass of a gas if 0.102 g of the gas occupies 0.070 L at STP? a. 32.6g / mol b. 28.2 g/mol c. 40.0g / mol d. 47.9 g/mol
the meaning of socio economic issues​
on a twelve hours clock the time is quarter -past nine. where does the long head and point ?​
Do Birds Really Abandon Their Chicks If Humans Touch Them? 25 points!!
Let f(x) = 3x² + 2x – 4 and g(x) = 5x + 7. Which of the following terms will be part of f(x) + g(x)?
Can someone help me with this?
Hydrogen and oxygen react under a specific set of conditions to produce water according to the following equation. 2 H2(g) + O2(g) 2 H2O(g) (a) How many moles o
Air at the Equator side of the Hadley cell moves vertically up or down?