kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following sentences used the comma correctly? A. frieda packed her suitcase with clothes, accessories and paperback books. B. patrick, the sta
How do you say "the last place I went to was the school" in preterite tense irregular
Compare using <, >, or =. 11/2____1
the reason tropical deforestatio is worse than temperate deforestation is because there is a. there is more carbon in the ground in temparate forests b. mor
What have been the major turning points in algebraic knowledge trough out history?
the term duration refers to
which organic compounds are often used to create fragrances for the perfume industry
Which is not a way in which ideas of the Scientific Revolution were applied to the social world during the Enlightenment? A. Louis XIV promoted the belief in
Which word or words and punctuation corrects any errors in the sentence? Her mother-in-law was one of the most self-reliant ladies until she had a nasty fall.
You roll a standard number cube. Find P(odd). A) 5/6 B) 1/3 C) 2/3 D) 1/2