aniVin7ache8
aniVin7ache8 aniVin7ache8
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 24p all together how much do 5 sweets cost

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 12-10-2016

Cost of 6 sweets = 24p

so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p

Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p

Answer Link

Otras preguntas

Write three possible topic sentences for each thesis.1.My country has some of the most beautiful sights you will ever see.2. Computers can be convenient, but th
why don't the present shapes of the continents fit perfectly into the supercontinent?
the length of a rectangle is 3 meters less than twice the width if the area is 104 square meters find the length
Two rectangles have an area of 81 square inches. Name one possible perimeter for each rectangle. I need to show the problem please.
Members of the Porifera phylum have a. no skeleton. b. an exoskeleton. c. an endoskeleton. d. either an exoskeleton or endoskeleton, depending on the species.
4 hundreths equals how many thousandths?
Members of the Porifera phylum have a. no skeleton. b. an exoskeleton. c. an endoskeleton. d. either an exoskeleton or endoskeleton, depending on the species.
Use parentheses to make the equation true: 9-8x2-1=3
what is the multiplicative inverse of -0.4
1. write 13 3/4 as an improper fraction                      2. wirte 4 3/5 as an improper fraction