maliyahbirks5 maliyahbirks5
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

6 pounds of birdseed cost $18.24. What is the price per ounce?

$

Respuesta :

michelleee2023
michelleee2023 michelleee2023
  • 15-11-2020

Answer:

$0.19

Step-by-step explanation:

18.24/6 is $3.04 for 1 pound

each pound has 16 ounces

3.04/16 is .19

Answer Link

Otras preguntas

What language must muslims read their holy book?
The difference between a $20,000 and $30,000 annual salary over a lifetime
Factors leading to growth in lagos geographic economic political
The naturalistic representations of wild animals and humans created by ice age hunters on the walls of caves in what is now france and spaina. were created sole
Please help ASAP. Need it for homework
solve the equation 4x – 9 = 11 for x.
Do you capitalize grandparents
Why is evidence important to a strong argument??
What is the definition of Constantine?
Please help ASAP. Need it for homework