barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

Frank tells his friend that he his madly in love with marie, and that it feels like he's high. there is some element of truth to that because
Why was george washington's presence at the constitutional convention so important?
The figure below shows a shaded rectangle inside a large rectangle: A rectangle of length 10 units and width 5 units is shown. Inside this rectangle is another
Although Vincent’s mental state suffered after the physical injury of ________, he found painting to be therapeutic.
how can DNA be used to help solve a crime
Chlorine gas reacts with aluminum metal producing aluminum chloride. What mass of chlorine reacts with 9.00g of Al to form AlCl3
please help!!!! The graph represents the height y, in meters, above a lake of a rock x seconds after it is thrown from a ledge. Which statements are true? Selec
Explain, in terms of particle behavior why smoke particles cause the detector alarm to sound
Find the values of x and y in the following equation. (X+Yi)+(4+9i)=9-4i
You just got a new laptop and are describing it to a friend. Tell them if you got it on sale Do you use it for school or to surge the internet. Did it come with