taria10p
taria10p taria10p
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store having on almonds and jelly beans. For 2 pounds of almonds and 12 pounds of jelly beans, the total cost is $45 For 5 pounds of almonds 3 pounds of jelly beans , the total cost is $18. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Respuesta :

0hdd
0hdd 0hdd
  • 22-11-2020

Answer:

3.50 per almonds

1.50 jelly beans

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can somebody please help me please?
You are asked to send out an important letter to your business associates in Japan, and it must be sent within the next 90 minutes. You know it will take you ab
08. What is the function of blood in our bodies Ans.​
Find the x-intercept of the graph of 3x – 6y = –21 graphically. x-intercept (,0)​
Plz help I need help
What word in the story means “watch over time “
Simplify the expression. 34.-30
what is the answer to |2x-12|=-4x ?
Question 3 of 10 Who plays a role in the financial activities of a company? A. Just employees B. Everyone at the company, including managers and employees C. Ju
Lee y escoge la mejor frase que sustituiría al texto en inglés. Read and select the best sentence that would substitute for the text in English. When drug testi