carolynmiracle
carolynmiracle carolynmiracle
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

Joseph drove from Kentucky to Louisiana. It took 35 gallons of gas for him to get there. Gas costs $2.09 per gallon. How much money did Joseph spend on gas?

Respuesta :

tabasum41
tabasum41 tabasum41
  • 14-11-2020
$ 73.15
35 gallons x $2.09 per gallon = $73.15 for 35 gallons
Answer Link

Otras preguntas

What is the average life span of a human
What is the topic of the first body paragraph? "Favorite Villain"
can travel 3. If gas costs $2 per gallon, and you have to travel 500 miles this week, which Car will be cheaper to rent overall Show your work!
The numerator of a fraction is 1 less than the denominator. If numerator is decreased by 2 and denominator is increased by 3, the fraction becomes 1
State the constants in the equation 8x 95X21​
Doing it again please answer for me appreciate it thank you
Since 1900, the demand for water, from agriculture, has increased at a very fast rate. Why might this be the case? ​
what type of transport is used to move a molecule from a region of low concentration to a region of higher concentration
Simplify (4x − 6) + (3x + 6). (1 point) 7x 7x − 12 x 7x + 12
Let U = { 1, 2, 3, 4, 5, ------------ 25 } , A = { x: x is divisible by 2 and 3 } and C = {x: x is a factor of 24 }, then n(A ∩ B) =