charlixoxo
charlixoxo charlixoxo
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find unit rate for 14 for 2.99

Respuesta :

h4388311
h4388311 h4388311
  • 14-11-2020

Answer: Okay so let's try to find the amount of money needed to buy 1 lb. Therefore, let's divide the fraction by 14.

Then we'll divide both the numerator and denominator by 14.

÷

Then we simplify and get:

14÷14=1     2.99÷14=.2135   We can round that to .21

The unit rate for each pound would be 1:.21

I don't know if that helped, but yeah. :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

- square root of 64 what kind of neal number
Need help!!!! Please tell me the answer as well as the working out
What is the mode of 5,4,10,5,10,10,2,8,10,5?
An employee travels 26 miles round trip from his home to work. if he works 5 days a week, how many miles does he travel in a week? a. 130 miles b. 140 miles
ADD is to MULTIPLY as SUBTRACT is to what
The terrible meltdown at Chernobyl, ____ , spread radiation across Europe. A. Ukraine B. Kazakhstan C. Turkmenistan
mauricio purchased a car for 19,655. it depreciates about 4.7% each year. what is the value of the car after eight year?
11. What's the perimeter of a regular heptagon if one side measures 3 inches?
Which phrase from “Meeting at Night” contains alliteration? A. “the yellow half-moon large and low” B. “the two hearts beating each to each” C. “As I
Josh estimates the height of his desk. what is the reasonable estimate?