marcela92819 marcela92819
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of candy is proportional to the weight of the candy. If 9 ounces of candy costs $1.80, how much will 30 ounces cost?

Respuesta :

vunnisavu2023 vunnisavu2023
  • 13-11-2020

Answer:

$2.70

Step-by-step explanation:

9 x 20 = 180

9 x 30 = 270

hope it helped

Answer Link

Otras preguntas

Malik's arts and crafts shop has a bolt of crimson velvet 32 meters long. A customer came in during the morning and bought 120 centimeters of the velvet. Anothe
Which of the following is true about D- Day (Operation Overlord)? A. The invasion took place in France. B. The invasion took place in Germany. C. The invasion t
100 POINTS Solve log base 2 of one over sixty four. negative one sixth one sixth −6 6
A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25. What is the cost per pound?
How do you redeem a lottery tickets
What is the theme of the story, The Intresting Narrative of the Life of Olaudah Equiano? Is it implied or stated?
Why can ammonium hydroxide pass through a filter but lead (II) sulfate cannot?
A large candle costs $5, and a small candle costs $3. What is the club’s profit?
Why is Beethoven's second period often referred to as his heroic period? A. because he completed his Pathétique Sonata, his largest and most difficult work, dur
Pls answer questions 1-3 with a proper answer