adrianabrandiswb adrianabrandiswb
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

apples costs $1.98 per pound, how much does 1.5 pounds of apples cost

Respuesta :

24mcbridedarian
24mcbridedarian 24mcbridedarian
  • 13-11-2020

$2.97 Is the answer.

Step-by-step explanation:

I did 1.98/2 to get the .5 in the equation and got .99 then I added that to 1.98 and for a final answer I came up with $2.97.

PLEASE MARK BRAINLIEST

Answer Link

Otras preguntas

Describe a drawback of using sustainable agricultural practices to produce crops.
Gretchen works at a department store. She earns a 12% commission on the perfume that she sells and a 6% commission on the clothes that she sells. Gretchen sells
What do the stage directions tell the reader about Don’s feelings? He feels threatened by Steve and Charlie. He may be more worried about the flash than he is a
A protein that functions as a biological catalyst is called:.
Which job would likely be performed in both urban and rural areas? farming stock trading healthcare mining
witch planet is not part of the solar system ​
A machine produced 4,650 bottles of seltzer and put them in packs of six bottles. How many 6-packs did the machine make?
The entire narrative takes place as George and Hazel sit in front of the television. The author did this for several reasons. Which of the following is NOT one
A tree cast a 25 foot shadow. At the same time, a 6 foot pole cast a shadow 4.5 feet long. How tall is the tree
Select all the correct answers. If the measure of angle (theta) is 11π/6, which statements are true? NO LINKS!!!​