Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy as much as you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50. Write two different equations that represent this situation. Use for ounces of popcorn and for cost in dollars.

Respuesta :

Answer:

$2.50x=10

10x=$2.50

Step-by-step explanation:

X would represent the number of scoops.