caleighabarnes
caleighabarnes caleighabarnes
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $6 and 4 candy bars. If you spent a total of $14, how much did each candy bar cost?

Respuesta :

rinnyboi rinnyboi
  • 13-11-2020

Answer:

2$

Step-by-step explanation:

first you need to subtract the cost of the magazine from the total. now you have 8$ left, divide this by the number of candy bars, 4, and you get 2$.

don't forget to add the dollar sign, it might save you points

Answer Link

Otras preguntas

the answer is 20/13 you can simplify the answer.
A one-day pass to an amusement park costs $40. A round-trip bus ticket to the park costs $5. Write two equivalent expressions to find the total cost of a one-da
which organization was created to help blacks after the end of slavery?
evaluate this equation (-5)^5/(-5)^-6
Something times 3=-180
which organization was created to help blacks after the end of slavery?
yes haha yes what no oh yeah no nevermind wait yes
To apply for a job at the new store in the mole. is this a fragmentation sentence ​
y = -x + 3 2y + 2x = 4
what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​