mel00
mel00 mel00
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

pls help me with question 8

pls help me with question 8 class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 13-11-2020

9514 1404 393

Answer:

  weight = 5, 6.5, 7.2, 9, 16

  cost = $2.50, $3.25, $3.60, $4.50, $8.00

Step-by-step explanation:

The first column tells you the cost is ...

  $2.50/(5 lb) = 0.50 $/lb

That is, each bottom number is half the top number, or each top number is double the bottom number.

The table is ...

  weight = 5, 6.5, 7.2, 9, 16

  cost = $2.50, $3.25, $3.60, $4.50, $8.00

Answer Link

Otras preguntas

which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
5x+4y+100 in slope intercept form
which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
The length of a diagonal of a cube with edge length 25cm
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
What is biogeography and what does it provide?
An airplane travels 3,260 kilometers in 4 hours. What is the airplane’s average speed?
An airplane travels 3,260 kilometers in 4 hours. What is the airplane’s average speed?