siyamls siyamls
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Elena spent $2.50 on pineapple juice. Pineapple juice costs $0.10 per ounce. How many ounces of pineapple juice did Elena buy?

Respuesta :

24kpeterson
24kpeterson 24kpeterson
  • 12-11-2020

Answer:

25 ounces.

Step-by-step explanation:

Move the the decimals to the right.

Answer Link

Otras preguntas

The density of an object is .835 g/cm. If it's volume is 34 cm, what is the mass of the object? A. .02 g B. .41 g C. 28.39 g D. 40.72 g
What is 17/9 as a whole number
Which of the following is the largest disadvantage of hydropower? A : Dams negatively impact the environment. B : Dams release harmful chemicals and toxins. C :
When there is a tapping at the door in “The Raven” by Edgar Allan Poe, the speaker thinks it is a visitor. The speaker’s fear and curiosity are intensified by
Some developing countries rely on a single cash crop such as cotton or sugar. what can the origin of this practice be traced to?
Explain how the Kennedy Administration finally decided to respond to the two letters from the Kremlin.
What are the common factors between 50 30 and 100?
please help me I don't understand
At a shelter 15% of dogs are puppies there are 60 dogs at the shelter
Is the equation y=3.5x representing a proportional relationship?