sourmilk sourmilk
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pencils cost 25 cents apiece. Rulers cost 80 cents
apiece. Susan spent $20 for a total of 36 rulers and
pencils. How many pencils did she buy?

Respuesta :

esteemarin
esteemarin esteemarin
  • 11-11-2020

Answer:

She bought 16 pencils

Answer Link

Otras preguntas

___________________is the rate that an object moves in a certain direction. Question 3 options: Speed Displacement Direction Velocity
Yo_______ (ACOSTARSE) a las diez de la noche para despertarme temprano para ir a la escuela.
Alex is thinking of a number.She divides it by 100The answer has one more in the hundreds column than in thetens columnThe total of the digits is 15What could t
Someone please help I’m stressed out ill give out brainliest please don’t answer if you don’t know
3 +3/2 x + 4 = 4x - 5/2X
Indicate whether it would appear on the statement of cash flows as a(n): operating activity, investing activity, or financing activity. a. Cash receipts from c
if you saved your 76$ monthly allowance for 3 years, how much money would you have?
Kiera already has 12 plants in her backyard and she can also grow 1 plant with every seed packet she uses. How many seed packets does Kiera need to have a total
Make sure to check the final answer!
help me plssssssssssssssssss