Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

30 pts and will mark brainiest!one advantage of first person point of view in speeches and texts is:a. the speaker creates a distant tone with the audienceb. th
What is the least common multiple of these two denominators 3/6 2/12
The equation of a parabola with a vertex as the origin is y2=−4px. If 4p=12, what is the equation of the directrix?
Point C divides AB into two segments with lengths that form which ratio? А с B HH 15 20 25 3035 AHH
can anyone write quarry in a sentence!
How many atoms are in one body-centered cubic unit cell of a metal? A) 1. B) 2. C) 3. D) 4.
The Anglo Saxon period was also know as what period ?
Which of the following is true about organizational change? A. Organizations subscribe to only one set of values. B. The basic underlying assumptions of organi
The proceeds from a car wash are directly proportional to the number of cars washed. The total after 9 cars was $180. How much can be raised if 60 cars are wash
What percentage of calories in the product come from protein how did you arrive answer