mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

Under President Coolidge, the concerns of Mexican Americans and African Americans were a. a high priority. b. addressed in a series of fiery radio speeches. c.
Of glucose produces glycogen, the storage form of sugar, found in the liver and muscles
Michelle has some stamps, her sister has half as many stamps as she does. they have 1080 stamps in all. How many stamps does Michelle have?
The lion's scientific name is Panthera leo. The leopard's scientific name is Panthera pardus . The tiger's is Panthera tigris. Which statement is true? A) All 3
Which of the following is TRUE of Congress's power of oversight? Congressional oversight activities generally take place at the committee and subcommittee level
What is the participial phrase in the sentence? As the tornado picked up speed, the debris, ripped apart by the wind, flew in different directions
Analyze the sentence to choose the correct answer for each space. An antecedent is a noun or pronoun to which another pronoun refers. Subordinate clause: What
rappelle-toi : quels sont les verbes conjugues avec avoir
2x898 tell which strategy
Alan mixes 1 1/3 cups of milk with a can of condensed soup. He makes a total of 2 5/8 cups of soup. How many cups of condensed soup were in the can?