edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

How are the law of independent assortment and the law of segregation different?
What part of africa did most slaves come from answers?
What is the measure of R?
Read the two statements given below. Statement 1: All living matter at the smallest level is made of cells Statement 2: New animal cells are formed from pre-exi
What is the major function of a neuron?
a processing machine crushes 3 1/4 kilograms of dry fruits in 3/4 minutes what is the rate In kilograms per minute at which the machine crushes fruit?
What does the dance symbolize in lord of the flies chapter 9?
The equation ​ yˆ=−6.2x2+51.5x+10.2 ​ approximates the average number of cars that pass through an intersection x hours after 3:00 p.m. What is the best estima
Find the molar solubility of srco3 (ksp = 5.4 × 10−10) in pure water.
How can an expression or process be determined for a geometric sequence?