prosperitywilliams prosperitywilliams
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound how much money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.75 by $0.76 to get $2.09

Multiply 2.75 by $1.40 to get $3.85

Add $3.85 and $2.09 to get $5.94

Answer Link
moses031309 moses031309
  • 02-03-2022

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Kurt Vonnegut died in 2002. O True False
Energy "moves from place to place." The term that describes this is___ a. Energy displacement b. Energy transition C. Energy transfer d. Energy movement
Hi can anyone please help me I really need help please help me
What is the solution to this equation? 2x + 3 = x − 4
Can someone help me please?have a good day!
Please show me how to solve 40% of X is 23? NOT what is 40% of 23. But what number is 40% of to equal 23. Thank you!!
in order to make their schedules more standard what did railroads do? a. divided the United States into time zones b. put the whole United States on the same
On average, people need about 2,000 calories a day to provide energy for their bodies. True or false?
Tyler measured the force of his grip. Which is the most likely reading? A. 190kg B. 190N C. 1 lb D. 20,000 N E. 5 seconds F. 18mg
What country has a "command economy” a. Russia b. Great Britain C. Japan d. The United States