johndoe4550
johndoe4550 johndoe4550
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

four bottles cost 2.5 dollars. Find the price of each bottle

Respuesta :

sweetchrono
sweetchrono sweetchrono
  • 11-11-2020
63 cents (rounded from .625)

To get the price of each bottle, all you would have to do is divide 2.5 by 4, so 2.5/4.

Then you would get .625, and round to .63. To check if it’s the right answer, just multiply .625 by 4.

Hope that helps !
Answer Link
skehillj skehillj
  • 11-11-2020
You divide 2.5 from 4 and get 63 so $.63
Answer Link

Otras preguntas

to determine the speed of an object,divide distance by acceleration?? true or false explain please i need help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
All organic compounds must contain the element (1) phosphorus (3) carbon (2) oxygen (4) nitrogen
Find the sum of -4 and 14
What is 37/5 as a mixed number
What is a simple life cycle of a bird?
Compared to a proton, an electron has(1) a greater quantity of charge and the same sign(2) a greater quantity of charge and the opposite sign(3) the same quanti
A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each.The shop sells 28 candles today and makes $400.How many scented candles did
Which pH change represents a hundredfold increase in the concentration of H3O+? (1) pH 5 to pH 7 (3) pH 3 to pH 1(2) pH 13 to pH 14 (4) pH 4 to pH 3
What can be found in the north European plain?
A compound has a gram formula mass of 56 grams per mole. What is the molecular formula for this compound? (1) CH2 (3) C3H6 (2) C2H4 (4) C4H8