pushpaperera70
pushpaperera70 pushpaperera70
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

ILL GIVE BRAINLIST!! PLEASE HELP! Theres 2 answers!! ​

ILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP Theres 2 answers class=

Respuesta :

ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 11-11-2020

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Well, now that I found out the prices per ounce, it has to be option B. Here is my reasoning:

Option A, when you do 2.98÷15.5, you get 0.19225...

Option B, is a different story. When you do the same process, it amazingly comes out to 0.1785...(this means that Option B is 0.2 cents (rounded) cheaper per unit, then Option A.

So its option B

Your welcome.

Answer Link

Otras preguntas

Please help with this question.
what is -2/9(2x-9) help plz
Find the value of x.
How did England's Glorious Revolution influence the ideas of the American Revolution?
Which of the following goals is NOT a focus of typical community health promotion efforts?A.lower prescription costs B.long-term health C.disease prevention D.s
Chinese exclusion act stemmed from?
whoever answers gets brainliest and 100 points help
For a cell to be considered living it must have which characteristics
The black graph is the graph of y = f(x). Choose the equation for the red graph.
Which South American city is located at approximately 33°S, 70°W? Buenos Aires O Santiago O Montevideo O Asunción