wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can the sum of two mixed numbers be equal to 2?Explain why or why not.
What was the immediate result of the Reform Bill of 1832?
if 3T - 7 equals 5T then 6t equals what and why
what became of most of the central powers colonies after world war 1?
it has 1 more vertex than an octagon and 2 fewer sides than a hendecagon
if you have a small mineral sample, why might testing for cleavage be one of the last things you do?
Photosynthesis continues to increase with temperature. true true within limits not true
What fractional part of a pound is an ounce
Who was not a fourteenth-century English author? Rolle Gower Dante Chaucer
The American Economic Review has been producing articles on a range of economic topics since 1911. In order to be considered for publication, articles must be o