tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

Your friend has a collection of CDs. 2/3 of the CDs have booklets, 1/2 of the CDs are singles, and one for our singles with booklets. All but two of the CDs are
If energy is conserved why do we worry about world energy sources?
Help please image attached
Both “Silky” Bob in “After Twenty Years” and Tessie in “The Lottery” face threats to their lives or freedom. Compare and contrast the way each author depicts t
Briefly describe the circumstances which led the jury's 1735 decision about freedom of the press.
Number 5 plz I can't get it
What is the coefficient in the expression x/3+7
y =7x - 3 for xh e l pp l e a s e
A zoo has a circular pool for its seals. The diameter of the pool is 32 feet. How much fence is needed to enclose the pool?
What kind of changes would you expect to see you and ecosystem overtime ?