ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the pyramid height 6m and 8m and 2m along the base? A. 16m^3 B. 20m^3 C. 32m^3 D. 40m^3
Find the y-coordinate of the y-intercept of the polynomial function defined below. f(x) = (5x + 5)
Please help! ASAP (check images for more information)
Jared is making strawberry muffins for a bake sale. The recipe calls for 2 cups of strawberries for every 20 muffins. Write the ratio of cups of strawberrie
Which word is a synonym of assimilate?
Spending a day observing a professional in his or her work environment is called: A. volunteering B. an internship C. community service. D. a job shadow SUBM
PLEASE HELP!! (Urgent)
1. Refer to the equation 2x – 6Y = 12. (a) Rewrite the equation into slope intercept form. Show your work. (b) Use the slope intercept form of the equation to g
"The Bible is the guide for Christian living". Explain this statement using your knowledge of faith and the Bible
Theme- Implicit Theme- Explicit Theme- End Rhyme- Internal Rhyme- Symbolism- Misplaced Modifier- Stage Directions- Dialogue-