hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

suppose the term of an investment at simple interest is doubled. does the interest received double?
A 110 point exam is made up of 50 questions. some questions are worth 2 points others are worth 4 points how many of each type of question are on the test? Its
What is one reason the Supreme Court gave for its decisions in the 1883 discrimination cases? a.The Fourteenth Amendment applied only to states, not individuals
If T(n)=2n+3, what is the 3rd term?
For a spinning amusement park ride, the velocity v in meters per second of a car moving around a curve with a radius r meters is given by the formula v=sqrt(ar)
Maria reads 15 and 1/2 pages in 1/2 hour. What is her unit rate for reading? a) 7.75 pages per hour b) 15 pages per hour c) 16 pages per hour d) 31 pages per ho
What is the molarity of sodium chloride solution prepared by dissolving 10.0 grams in 100.0ml of solution?
Why was NASA created? to produce more scientists and teachers of science to prevent other countries from using nuclear weapons to coordinate the space-related e
where did most of the fighting in war 1812 took place
The indus, Ganges, and Brahmaputra were important to ancient India because they were