taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which pair of terms can be used to represent any two consecutive odd numbers?
great britain justified raising taxes on colonists because of which event?
The organized effort to drive the muslims out of spain was the.. a. first crusade b. inquisitons c. second crusade d reconquista
In the putting out system raw wool was distributed to what
In the number 8444 what is the relationship betwee n the 4s? Think about the value of each 4 to help you find your answer
The First Continental Congress that met in 1774 created the Continental Association. What was this Association? a group of men who organized demonstrations agai
the temporary capital of the united states in 1789 ?
How did the surprise attack on Pearl Harbor change the public's opinion about the war? The attack brought out a strong isolationist sentiment as people remember
how did the coastal mountains form
what are the three crops that grew well in greece's soil