bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

please help I really need it
Which statement reflects an outcome of the North American Free Trade Agreement? Corporations limit the outsourcing of labor. Imports and exports are taxed at a
6. Find the lateral area and surface area of the cylinder. Round to the nearest tenth. 12 cm 6 cm
Suppose you regress the natural log of total family expenditures on household size using observations of households from the 2013 Consumer Expenditure Survey:
How many doctors are needed for heart surgery
The effects of relaxation includeA.improved problem-solving ability because the mind is not exhausted fromstaying alertB.shallow breathing to move oxygen in and
“Identity” by Julie Noboa For your final assignment, you will write a well-developed, five paragraph essay on your reading of “Identity,” on the following topi
Hey guys! Could you please make some sentences about what did you like and think of this song “Here I Come” of Dennis Brown? Did you like this song? Why? (Th
What is the slope of the line whose equation is y -2/3 = 0?
How many different ways can the letters of the word "CHORD" be arranged?