Janicearr Janicearr
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled
by the equation 2x = 6. Plot a point the number line to represent the value of x.
+
0
+
1
+
2
+
3
+ +
4 5
+
7
+
8
+
9
6
10
11
12
13
14

Respuesta :

deonarinekameal37
deonarinekameal37 deonarinekameal37
  • 02-11-2020

Answer:

3 this is the answer for the question

Answer Link

Otras preguntas

Trigonometry is hard someone help Please :)
Find the area of OC. Round your answer to the nearest hundredth. C. 0.4 cm A The area is about square centimeters. please help i’ll give 5 stars
what can you do to prevent the extinction of some endangered species of birds​
What is the summary of chemistry
How do you solve this?
Compare the dimensions of the prisms. How many times greater is the surface area of the green prism than the surface area of the blue prism? The surface area of
what are the inverse operations for the equation x² + 3 = 12?
Describe what Ecstasy looks like
look at pic 10 pts will mark brainilest
The old fee of $12 was increased by 175%. What is the new fee?