rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

16x^2-24x+7=0 equation and/or inequalities
A box is lowered using a rope. If the acceleration of the box, is 2.5 m/s2 (downward) and the tension in the rope is 31 N, what is the mass of the box (in kg)?
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
What is the value of 1-18+25 if you subtract then add? If you add then subtract?Why is order of operations necessary?
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y
How do you know when to use L'hospital's rule?
1.133 g of silver nitrate was heated in an open tube. The silver residue weighed 0.720 g. During the reaction 0.307 g of nitrogen dioxide was also produced. Th
Deathvalley has an elevation of -282 feet to sea level explain how to use absolute value to describe the elevation of death valley as a positive integer.
Among other things, the romantics valued: a. individualism, the belief in the uniqueness of each person. b. socialism, a system in which society owns and contr
Who was Malinche and what other name was she called?